Prawdziwa moda na LPG zaczęła się w Polsce pod koniec lat 90′ z uwagi na generowanie sporych oszczędności na paliwie. Obecnie, kiedy ceny surowca dość mocno się wahają, tańsze paliwo ponownie wróciło do łask. Na rynku można spotkać dużo używanych aut z zamontowaną instalacją gazową, jednak czy ich zakup na pewno się opłaca?

Auto z instalacją LPG

Czy warto kupić samochód używany z gazem ?

 

Samochód z LPG ma swoje wady i zalety – należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw jeszcze przed zakupem auta. Ponadto przed zakupem auto należy dokładnie sprawdzić i przeprowadzić dość szczegółowe oględziny. Trzeba zacząć od sprawdzenia formalności, a więc czy instalacja LPG jest wbita do dowodu rejestracyjnego. Ponadto sprzedający powinien również okazać się dokumentem potwierdzającym legalizację butli. Bez tego samochód z pewnością nie przejdzie kolejnego przeglądu. Warto również sprawdzić, kiedy dokładnie kończy się ważność homologacji, ponieważ koszt jej przedłużenia (o kolejne 10 lat) waha się w przedziale od 150 do 500 zł. Bardzo istotna jest ocena stanu technicznego całego pojazdu oraz samego silnika, ponieważ instalacja LPG sama w sobie znacząco wpływa na gorszy stan całego pojazdu.

Auto z instalacją LPG – czy są jakieś zalety?

 

Oczywiście, że tak! Na początku jedna z największych zalet, które najbardziej przemawiają do wszystkich kupujących – samochód z instalacją LPG jest znacznie tańszy w użytkowaniu niż diesel czy benzyna. Są to dość duże oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie, dlatego wiele osób decyduje się na zakup pojazdu już z założoną instalacją LPG, ponieważ koszt zainstalowania dobrej butli idealnie zgranej z silnikiem sięga czasami nawet 4 tysięcy złotych. Kupując auto już z butlą nie musimy przejmować się, czy dany mechanik założy ją w sposób poprawny i czy samochód nie będzie szwankować. A więc nie tylko odchodzi dość wysoki koszt instalacji, ale również znacząco zmniejszają się rachunki za paliwo.
Podsumowując warto kupić sprawdzone auto z instalacją LPG, które pozwoli nam na bezproblemowe użytkowanie pojazdu przez długi czas.
Samochód z instalacją LPG