Przez długi czas kabriolety były uznawane za auta nieużyteczne w naszym kraju ze względu na panujący w nim klimat. Wilgoć czy też krótki sezon letni to podstawowe argumenty przeciwko jego zakupowi. Czy jednak kabriolet jest gorszy niż motocykl?

Jazda poza sezonem

O ile tylko najwytrwalsi motocykliści są w stanie jeździć na maszynie poza sezonem, kierowcy kabrioletów nie mają takiego problemu. Wystarczy bowiem dbać o element, który jest najbardziej narażony na zużycie, czyli dach. Niezależnie od tego, czy posiadamy auto z miękkim poszyciem, czy też nowoczesny kabriolet wyposażony w automatyczny twardy dach (hard top), naszym największym zmartwieniem będzie wilgoć. Wciska się ona wszędzie, powodując nadmierne zużycie uszczelek. Uszkodzenie ich może prowadzić do przeciekania dachu i zniszczenia wnętrza. W przypadku miękkiego zadaszenia, wilgoć bądź inne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Przy właściwej konserwacji unikniemy sporych kosztów naprawy, a z jazdy będziemy cieszyć się cały rok.

Jak dbać o kabriolet?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad zakupem lub wynajmem garażu. Jest to niezbędne, jeśli chcemy uchronić nasz samochód przed warunkami atmosferycznymi zarówno w sezonie, jak i poza nim. Latem największym wrogiem naszego pojazdu będą promienie UV oraz wysoka temperatura, która może skrócić żywotność wszelkich elementów zużywalnych, takich jak uszczelki czy poszycie miękkiego dachu. Jesienią zaszkodzi mu przede wszystkim wilgoć, a zimą mróz, który również może skutkować pękającymi uszczelkami, gdyż niska temperatura ograniczy ich właściwości. Dodatkowo uzyskanie eksperckiej porady dotyczącej indywidualnego doboru preparatów zabezpieczających nasze auto może okazać się pomocne.

Sprawdź dostępne kabriolety w naszej ofercie

Regularne badania i sprawdzanie pod okiem eksperta tych elementów może zapewnić nam bezpieczeństwo wnętrza auta, izolując je od warunków zewnętrznych. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się zakupioną maszyną. Jak widać, nie należy wierzyć mitom – kabriolet to samochód, który może być eksploatowany przez cały rok przy odpowiedniej konserwacji.

Zobacz kabriolety w naszej ofercie.