Diesel czy benzyna? Takie pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, poszukujących samochodów na miarę swoich potrzeb. Można powiedzieć, iż taki wybór nie należy do łatwych i trzeba zdawać sobie sprawę z zalet i wad obu rozwiązań. Rynek oferuje multum pojazdów, lecz każdy z nich trzeba traktować indywidualnie.

Plusy i minusy silnika benzynowego

Pierwszym w kolejności, jeżeli chodzi o omawianie rodzaju silnika, będzie ten napędzany benzyną. Zakupując samochód używany, praktycznie każdy chce, aby służył on wiele lat. Poszukiwane są przede wszystkim sprawdzone oferty. Decydując się na “benzyniaka”, otrzymuje się praktycznie na starcie o wiele więcej mocy pod maską, niż w przypadku diesla. Silnik pracuje ciszej, co przekłada się bezpośrednio na komfort podróży. Bez problemu można wyprzedzić nawet cały “sznurek samochodów”, dzięki mocy. Jedynym minusem jest tutaj jednak ilość spalanych litrów oraz cena paliwa – jest to kosztowne przedsięwzięcie.

Plusy i minusy silnika na ropę

W przypadku samochodu “na ropę” warto powiedzieć, iż przede wszystkim jest on bardziej ekonomiczny. Auto używane, napędzane silnikiem diesla, pali często nawet o połowę mniej, niż ma to miejsce w przypadku benzyny. Jest też tańsze w utrzymaniu, bowiem olej napędowy nie jest tak drogi, jak benzyna. Minusem tego rozwiązania jest hałas silnika podczas pracy. Może to przełożyć się na jakość podróży (lecz niekoniecznie). Dodatkowo, silnik diesla ma mniejszą moc, przez co jest bardziej “toporny”. Można jednak napotkać samochody, które posiadają wystarczająco dużo koni pod maską, aby spełnić oczekiwania wymagających osób

Kwestia wyboru – diesel czy benzyna – leży tak naprawdę po stronie kupującego. Każdy powinien wcześniej przeprowadzić analizę swoich potrzeb, bowiem takie podejście zapewni zadowolenie z dokonanego zakupu. Pozwoli to również uniknąć wydania całej gotówki na utrzymanie pojazdu, bowiem warto też spojrzeć na kwestię budżetu. Jakby nie patrzeć, rynek samochodów używanych ma się dobrze i dobrze jest zainteresować się tego rodzaju rozwiązaniem.