Ostatnio zastanawialiśmy się czy auto optymalne istnieje. Przy naszym konferencyjnym stole siedziało 6 osób, więc naturalnie trudno nam było wybrać idealnego kandydata. Po długich eliminacjach doszliśmy do wniosku, że takie auto powinno być: ekonomiczne, niemałe i nie za duże, i przede wszystkim wygodne. Jako, że całość naszej floty spełnia te założenia w 99%– sposób wyłonienia kandydata na optymalne auto mógł być tylko jeden. Będziemy testować.

Kandydat nr 1 – Kia Optima.

Odrobina historii. Wiecie, że model Optima jest już pełnoletni? Opisywana przez nas Kia jest już czwartą generacją tego modelu, ale dopiero drugą która odniosła sukces w Europie. Poprzednia wersja nazywała się Magentis i debiutowała na targach w Seulu w roku 2000.

Testowana Optima

W naszej ofercie znajdziecie Optimy SedanKombi w wersji M. W jej standardowym wyposażeniu jest już: dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, fabryczna nawigacja, czujniki cofania czy system doświetlania zakrętów. Auto napędza silnik diesla o mocy blisko 140 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym 320 Nm.  Czy taki silnik wystarczy?

Jak jeździ Optima?

Zacznijmy od gabarytów. Auto obiektywnie jest duże. Ma blisko 5 metrów długości i waży przeszło 1 500 kg. Naturalnym zatem jest pytanie, czy silnik diesla o pojemności 1,7 litra da sobie z nim radę? Najprościej jest oczywiście sprawdzić samemu (do czego gorąco zachęcamy), jednak zanim to się stanie proszę uwierzyć nam na słowo. Otóż silnik w zupełności wystarcza. Auto jest dynamiczne, nie brakuje mu mocy a na dodatek jest ciche. Czego chcieć więcej? Może niskiego zużycia paliwa? I w tym przypadku można się miło zaskoczyć. Testowane auto przebyło jednego dnia trasę ponad 600 km. Zatankowane do pełna pokazywało zasięg blisko 1 000 kilometrów. Pierwsze wskazania zużycia paliwa nie były zbyt optymistyczne, jednak z każdym kilometrem zużycia paliwa według wskaźników malało. Na koniec trasy w zbiorniku była jeszcze 1/3 jego zawartości. Kolejne tankowanie wskazało nam wynik. Optima przejechała 801 kilometrów na 51 litrach oleju napędowego. Wynik 6,7 l / 100 km. Przypominamy, auto waży 1545 kg. Nieźle co? Dodam jeszcze, że autem podróżowały dwie osoby i bagaż, a prędkość uzyskiwana na autostradzie rzadko spadała poniżej dozwolonej.

Po zakończeniu podróży zwróciliśmy uwagę na dwa atuty Kii. Pierwszym z nich była cisza w kabinie. Drugim bardzo wygodne fotele. To ogromne atuty kandydata na auto optymalne.

Ile to auto kosztuje?

Obecnie 74.900 PLN w promocji. Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.

Jeśli czegoś brakowało Ci w tym teście lub chcesz o coś zapytać napisz to nam w komentarzu.