Mazda 6 – naszym zdaniem                    

Praca dla Fleet Poland ma wiele zalet. Jedną z nich, niezaprzeczalnie dużą, jest możliwość jazdy różnymi samochodami. Oczywiście, są takie co do których kolejka chętnych nie jest zbyt wielka, ale Mazda 6 zdecydowanie się do nich nie zalicza. Nasz zespół podzielił się na fanów tego modelu oraz na umiarkowanych sceptyków. Dlaczego? Dlatego, że mimo wielu zalet i kilku wad jest to auto obok którego nie można przejść obojętnie.

Czy to prawda, że rozmiar się liczy?

Jak myślicie, jak duża jest Mazda 6? Otóż jest 1 cm dłuższa od Skody Superb, ma o 1 cm mniejszy rozstaw osi i jest niemal tej samej szerokości co czeski konkurent. Nie widać tego, prawda? A co to oznacza w eksploatacji? Auto jest bardzo wygodne i doskonale trzyma się drogi. Nic dziwnego, przy tych wymiarach to prawie krążownik. Ciekawostką jest to, że Mazda 6 w wersji Sedan jest dłuższa niż jej odpowiednik w wersji kombi o prawie 7 cm.

Zaletami „6” są też cisza we wnętrzu, nawet przy prędkościach autostradowych,  bardzo wygodne fotele i praktycznie brak apetytu na paliwo. Do atutów auta, nawet w wersji sedan, dodać możemy pojemny bagażnik oraz szeroki otwór załadunkowy. Wszystkie te zalety, potwierdzają nawet Ci nasi koledzy którzy znajdują się w obozie umiarkowanych sceptyków modelu.

Czy auto ma wady?

Niestety ma. Moim zdaniem największą wadą tego modelu jest automatyczna skrzynia biegów. Jest to jeszcze stary typ przekładni, który w odróżnieniu od nowoczesnych „dwu-sprzęgłówek” mocno zastanawia się nad zmianą biegu. Dodatkowo auto ma „tylko” 6 przełożeń,  co powoduje że na niemieckich autostradach jedzie się nią już dość głośno. Według mnie wadą tegoż auta są też plastiki we wnętrzu, szczególnie te tylnych na drzwiach. Uważam, że w tej klasie auta powinny być już lepszej jakości.

 

 

A jakie auto ma zalety?

O rozmiarach już pisałem. O komforcie i ciszy również. Zatem co jeszcze? Ekonomia i to ekonomia przez duże E. Opisywane auto ma już prawie 40 000 km przebiegu – dokładnie 38 117 km. Przez cały ten czas, do auta zatankowane zostały 4 803 litry paliwa. Co to oznacza? To oznacza, że średnie zużycie paliwa wyniosło 7,93 litra / 100 km. Ocenę tego wyniku zostawiam Państwu. Proszę tylko pamiętać, że to bardzo duże auto, napędzane wolnossącym 165 konnym, benzynowym silnikiem o pojemności 2 litrów z automatyczną skrzynią biegów. Przy tej zalecie milczą nawet nasi sceptycy.

Ile kosztowała eksploatacja?

Samochód zarejestrowany został we wrześniu 2017 roku. Do tej pory poza kosztami wymaganego przeglądu gwarancyjnego oraz jednej uszkodzonej opony nie wydaliśmy na auto nic więcej. To chyba nieźle, zważywszy że w półtora roku kosztowało nas niecałe 1 500 PLN netto.

Podsumowanie

Mazda 6 jest autem które z powodzeniem może łączyć zalety auta rodzinnego i firmowego. Ma nietuzinkowy wygląd, jest duże, wygodne i bardzo tanie w eksploatacji.

Na dodatek mamy jeszcze dwie sztuki do wynajmu długoterminowego ?

I na koniec zagadka. Czy autor jest fanem modelu czy też jest w grupie umiarkowanych sceptyków…?