Według nowego projektu zmian w kodeksie karnym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, karą za cofnięcie licznika może być nawet pięć lat więzienia. Grozi to zarówno nieuczciwym sprzedawcom zlecającym oszustwo, jak i podejmującym się tego zadania mechanikom. Karalny będzie ponadto brak zgłoszenia faktu wymiany całego licznika na nowy w stacji kontroli pojazdów. 

Błędny odczyt licznika samochodowego

W związku z planowanymi zmianami ustawy Prawa o ruchu drogowym, do kontroli stanu licznika uprawniona zostanie większa ilość podmiotów. Konsekwencją tego mogą być błędne odczyty wskazań licznika, jeżeli na przykład funkcjonariusz wprowadzi nieprawidłowy wpis do systemu. W związku z częstotliwością odczytów oraz koniecznością wzięcia pod uwagę czynnika ludzkiego, błędy tego rodzaju z pewnością będą się zdarzały. Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo nie przewidują żadnej możliwości odwołania, jeżeli auto poddane zostanie nieprawidłowemu odczytowi stanu licznika. W przyszłości może to więc powodować rozmaite konsekwencje cywilnoprawne i karne dla osoby, która posiada dany samochód.

Sprawdź ofertę samochodów poleasingowych z oryginalnym przebiegiem.

Wątpliwości związane z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, na posiadacza pojazdu nałożony zostanie obowiązek zgłoszenia się do stacji kontroli pojazdów oraz faktu wymiany licznika. Według przedstawicieli Związku Dealerów Samochodowych, może to być trudne do terminowej realizacji w przypadku właścicieli przedsiębiorstw dysponujących sporymi flotami samochodowymi. Proponowane jest więc wprowadzenie możliwości zaproponowania właścicielowi pojazdu (przez warsztat dokonujący zleconej operacji) możliwości wymiany licznika w bardziej stosowanym terminie. Zgodnie z nowym projektem ustawy, licznik przebiegu obejmuje pomiar zarówno w kilometrach, jak i motogodzinach.

Motoryzacja w Polsce a bezkarne cofanie licznika

Właściciel samochodu może obecnie swobodnie cofać licznik swojego pojazdu. W przypadku sprzedaży, konieczne jest jednak uwzględnienie informacji o tej korekcie. Nie wyodrębniono do tej pory tego czynu jako osobnego przestępstwa, więc póki co uznawany może być jedynie za wprowadzenie nabywcy w błąd. Zgodnie z przepisami, doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia majątkowej korzyści, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Przestępstwo to jest obecnie ścigane z urzędu, więc pokrzywdzony nabywca powinien jak najszybciej zgłosić zawiadomienie do organów ścigania.

Jeśli chcesz mieć pewność zakupu samochodu z oryginalnym przebiegiem skorzystaj z oferty naszego salonu.