Kolejny wpis z serii Dobry Rocznik. Tym razem przyjrzymy się Skoda Fabia z rocznika 2015. W ’99 zastąpiła Skodę Felicię. Najnowsza, trzecia generacja tego auta produkowana jest od 2014 roku w wersji hatchback i kombi. Ostatecznie zrezygnowano z sedana, którego niszę przejął model Rapid. Co wyróżnia najnowszą Skodę Fabię?

Nowa, drapieżna linia

Porzucono dawne schematy. Pierwsza generacja tego samochodu miała łagodny wygląd, a jej bryła była delikatna, niemal nie wyróżniała się na tle innych aut. Nie pasowało to do charakteru auta, które jak na ówczesne czasy, na drodze sprawowało się nieźle. Druga generacja wciąż trzymała się kurczowo tych motywów. Dopiero przy trzeciej, najnowszej wersji tego auta, nastąpiła prawdziwa rewolucja. Zbudowana na płycie podłogowej Rapida, wyglądem przypominała model VisionC, koncepcyjne auto z 2014 roku. Design był odważniejszy, bardziej drapieżny, sugerując, że Skoda otwiera się na nowych klientów. Nie będzie to już to samo auto. Powstały dwa różne nadwozia – 5-drzwiowy hatchback i kompaktowe kombi. Pojawiły się tylko dwie wersje silników wysokoprężnych, pokazując, że nowa Fabia stawia na sportowy charakter.

Zmiany na lepsze

Na późniejszym etapie produkcji zupełnie porzucono silniki diesla, zostając wyłącznie przy jednostkach benzynowych w wersji 1.0 i 1.2-litrowej. Ta większa oferuje moc rzędu 110 koni mechanicznych, co w przypadku samochodu miejskiego typu hatchback to zdecydowanie dużo.

W wyposażeniu Skoda Fabia prezentuje wszystkie zabezpieczenia, które w dzisiejszych czasach należą już do ogólnie przyjętych standardów. Znajdziemy tu ESP z ABS, ASR, MSR, EDL, HBA i ACS. Dodatkowo, została ona wyposażona w HHC, czyli system wspomagania ruszania pod wzniesienia. Pracując z układem hamulcowym, zapobiega on zsuwaniu się auta z wzniesienia. Auto zostało wyprodukowane w kilku wersjach wyposażeniowych, z czego na szczególną uwagę zasługuje Black Edition – limitowana edycja, o wnętrzu w kolorze Piano Black, pasującym, czarnym lakierze i dodatkowych funkcjach, takich jak Easy Light Assist czy wyświetlacz Maxi-Dot.

Samochód stworzony do pracy

Z racji swojej ekonomii, jak i nowego, przyjemnego dla oka wyglądu, a także niezawodności, auto to często trafia do flot pracowniczych firm. Jakie z tego korzyści może mieć klient detaliczny? Wśród aut używanych, w wielu komisach samochodowych pojawiają się samochody poleasingowe – a wśród nich przeważa Skoda Fabia. Jest to dobra okazja, by po dobrej cenie, zakupić samochód sprawdzony i zadbany. Należy jednak pamiętać, że jego stan będzie zależał przede wszystkim od tego, jaki komis samochodowy odwiedzamy, dlatego zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego renomę.

Sprawdź w naszej ofercie samochody marki Skoda