Kupno samochodu to poważny wydatek, który może znacznie uszczuplić nasz budżet. Zresztą, nie zawsze dysponujemy gotówką, którą bylibyśmy w stanie przeznaczyć na podobny cel. W takich okolicznościach warto przekonać się, jakimi możliwościami dysponujemy w zakresie sfinansowania zakupu.
1. Kredyt samochodowy
Kredyt to jeden z najpopularniejszych sposobów pokrycia kosztów nabycia auta. Aby z niego skorzystać, musimy wykazać, że posiadamy zdolność kredytową i przejść przez całą procedurę, jaka obowiązuje w danym banku. Samochód kupiony na kredyt dla firmy ubezpieczeniowej staje się naszą własnością już w chwili dokonywania transakcji ze sprzedawcą, nie zaś w chwili spłaty kredytu. To ważne ze względu na zniżki, jakie zaczynają przysługiwać nam z biegiem czasu. Banki udzielają kredyty na zakup aut nowych i używanych. O pożyczenie pieniędzy mogą ubiegać się osoby fizyczne, a także przedsiębiorcy.
2. Leasing
Leasing cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców – dużych i małych. Procedury są prostsze i bardziej przejrzyste niż w przypadku kredytu. Poza tym, leasing samochodów używanych czy też nowych to koszt dla właściciela firmy. W związku z tym dzięki z korzystaniu z tej formy finansowania zakupu samochodu przedsiębiorca płaci mniejszy podatek miesięczny. Auto wzięte w leasing nie jest zaliczane do środków trwałych, dlatego nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. Leasing to dość rozsądne rozwiązanie także dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz dla przedstawicieli wolnych zawodów. Aby otrzymać pieniądze na zakup samochodu, nie musimy spełniać tak rygorystycznych wymogów, jakim musielibyśmy sprostać, chcąc zaciągnąć kredyt. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy mieć świadomość, że samochód jest własnością firmy leasingowej, dopóki obowiązuje zawarta umowa. Jeśli tracimy auto w wyniku kradzieży lub poważnej szkody, nadal musimy płacić raty.
3. Wynajem długoterminowy
Full service leasing to możliwość wybierana głównie przez duże firmy, używające kilkuset samochodów, jednak mali przedsiębiorcy także mogą z niej skorzystać. Serwisowanie auta oraz większość czynności administracyjnych spoczywa na firmie leasingowej. Po wygaśnięciu umowy możemy podpisać kolejną lub wykupić samochód. Umowa jest dość elastyczna – możemy np. ustalić, że będziemy płacić niskie miesięczne raty, ale za to wzrośnie koszt wykupu. Koszty związane z eksploatacją samochodu (przeglądy, ubezpieczenie, wymiana opon) są uwzględnione w racie.