Wiele osób szukając dla siebie samochodu używanego boryka się z dylematem: diesel czy może LPG + benzyna? Biorąc pod uwagę wszystkie wyliczenia i porównania można pokusić się o stwierdzenie, że lepsze będzie to drugie rozwiązanie, zwłaszcza że obecnie na rynku nie brakuje tego typu aut. Jednak czy faktycznie warto je kupować?

Wady samochodów z instalacją LPG

Czy warto kupić samochód używany z gazem ? Bardzo wiele osób na to pytanie odpowie: Nie! Jest to spowodowane bardzo wieloma różnymi czynnikami, jak np. ogólne większe zużycie samochodu i jego poszczególnych części. Nieprawidłowo założona instalacja LPG będzie miała bardzo negatywny wpływ na silnik samochodu, jego żywotność oraz stan poszczególnych komponentów. Instalacja gazowa ma ogólnie zły wpływ na kondycję świec, osiągi oraz pracę pojazdu na wysokich i niskich obrotach. Ponadto butla najczęściej wkładana jest do bagażnika auta znacznie ograniczając jego pakowność, lub wkładana pod podłogę dodatkowo je dociążając. Ponadto należy pilnować daty przydatności homologacji, gdyż należy ją odnawiać co 10 lat, a to koszt rzędu nawet 500 zł.

Samochód z LPG i jego zalety

Jednak auto z instalacją LPG to nie jest czyste zło, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza ono miesięczne koszty użytkowania pojazdu. Oszczędności w porównaniu z dieslem czy benzyną sięgają nawet kilkuset złotych, co trzeba przyznać, że jest niemało. Ponadto prawidłowo zainstalowana, dobrze dopasowana do silnika instalacja LPG nie będzie bardzo negatywnie wpływać na zachowanie samochodu pod warunkiem, że będziemy go regularnie serwisować. Warto dbać o takie auto, a ono z pewnością odwdzięczy nam się bezproblemową i płynną jazdą. Ponadto kupując używany samochód z zamontowaną już instalacją gazową oszczędzamy nawet do 4 tysięcy złotych, ponieważ mniej więcej tyle kosztuje założenie i dopasowanie instalacji do silnika danego pojazdu.

Na koniec trzeba podkreślić, że każdy samochód, czy diesel czy benzyna + LPG ulega awariom. O pojazd trzeba należycie dbać, wymieniać olej i filtry oraz regularnie serwisować, aby ten mógł bezproblemowo funkcjonować.