Wielokrotnie kierowcy stają przed tym problemem – kupić opony używane czy nowe? Wiele osób obawia się zakupu kompletu, który może okazać się dużo starszy, niż twierdzi sprzedawca lub takiego, który może prowadzić do wypadku przez zbyt duże zużycie. Na co więc zwrócić uwagę, by kupić właściwe używane opony?

Sprawdź opinie o sprzedawcy

Podstawową kwestią przy każdym zakupie będzie zawsze dokładne sprawdzenie sprzedawcy. Jeśli jest on obecny na rynku dłuższy czas, z pewnością znajdziemy opinie o nim w Internecie. Większość posiada własne strony. Jeśli jednak korzystamy z jednego z serwisów sprzedażowych, każdy użytkownik jest tam oceniany przez swoich klientów pod względem stosunku jakości do ceny, czasu realizacji zamówienia czy do naszej osoby jako kontrahenta.

Wiek opon – kiedy zostały wyprodukowane?

Gdy już zdecydujemy się na konkretny zestaw opon, należy sprawdzić ich stan. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest ich wiek, który często dyskwalifikuje je już na początku. To po nim dowiemy się przez co przeszedł oglądany przez nas produkt i czego możemy się spodziewać. Choć starsze roczniki mogą kusić dużo niższą ceną, nie dajmy się nabrać. Najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i pasażerów, dlatego zakup opon najwyżej kilkuletnich powinien być granicą.

Sprawdź ofertę naszych samochodów poleasingowych

Stan bieżnika i zużycie opon

W dalszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan bieżnika. Jest on najważniejszym punktem, gdyż to właśnie w tym miejscu dochodzi do największego zużycia opon. Naszą uwagę skupiamy na wszelkich nierównościach i przetarciach. Jeśli oglądany przez nas komplet jest w jakikolwiek sposób uszkodzony, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli wzór bieżnika jest zużyty, a głębokość rowków nie przekracza dwóch milimetrów, darujmy sobie zakup. To samo dotyczy poważniejszych dziur. Wszystkie te, które nie zostały zabezpieczone profesjonalnie od wewnątrz nie nadają się do jazdy. W tym przypadku bycie wybrednym klientem się opłaca – targujemy się bowiem o naszą pewność na drodze.